Váhání

22. října 2013 v 19:54 |  Recenze knih
Název - Váhání
Autor - Maggie Stiefvaterová
Série - Vlci z Mercy Falls
Počet stran - 324
Nakladatelství - Argo


Anotace

Teď, když se Sam a Grace našli, musejí bojovat, aby mohli být spolu. Pro Sama to znamená zúčtovat se svou minulostí. Pro Grace vyhlížet budoucnost, která je čím dál nejistější. Do jejich příběhu nečekaně zasáhne nový vlk jménem Cole. Chlapec s temnou minulostí, který bojuje s vnitřními démony a snaží se přestat být člověkem a zůstat navždy vlkem bez paměti. Sam si naopak stále namůže zvyknout na to, že zůstává v lidské podobě. Tolik se bojí, aby nepřišel o své nové štěstí s Grace. Jenomže netuší, že v Grace, uvnitř jejího těla, roste hrozba, která je může o jejich štestí připravit... Bude láska dost silná na to, aby se poprala s osudem? Můžeme se vyhnout tomu, kým jsme?


Tohle je příběh o lásce.
Nikdy dřív jsem netušila, že existuje
tolik druhů lásky, nevěděla jsem,
kolik nejrůznejších věcí jsou lidé
schopni z lásky udělat.

Nevěděla jsem také,
kolik existuje způsobů
loučení.


Druhá kniha, pokračující na Mrazení, mě nezklamala. Příběh navazuje na to, jak skončil a čtenář se rychle dostane do děje a do předešlých souvislostí. Tentokrát není děj vyprávěný pouze z pohledu Sama a Grace, ale přidávají se k nim další dva noví hrdinové.

Tím první je Cole. Jeho osobnost a jeho myšlenky jsem si zamilovala a vůbec nechápu, jak se mi mohlo Mrazení líbit, když tam on nebyl. Cole není zrovna nejkladnější hrdina, sice jsem se o tom tady ještě nezmínila, ale já jsem spíš na straně ,,dobrých" záporáků a to on rozhodně je. Cole je hudební hvězda, obletovaná davy fanynek a on, jako zpěvák kapely, může mít prakticky vše, co se mu zlíbí. Ale jak se mnohdy stává, Cole se vydá na cestu alkoholem a drog. Když ho jednoho dne napadne a pokouše vlkodlak, je to pro něj vysvobození. Ve vlčí kůži není nikým jiným, než vlkem. Jako vlk zapomene na všechny svoje problémy a on je tak spokojený. Ve vlčím těle je šťastný.
Schodou náhod se setká se Samem a Grace a jeho vstup do děje dává knížce mnohem více vtipných scén, ale i myšlenky člověka, který je otrávený se svým životem a vůbec se neřídí tím, co by měl dělat. Toto v Mrazení vůbec nebylo, protože Sam s Grace jsou kladným hrdiny a jsou prakticky bez chybní. Cole ne. Cole je ten špatný. A přesto, i když je špatný, si podle mě získá srdce většiny čtenářů..

Druhou postavou je Isabel, sestra problémového Jacka, s kterým jsme se poznali v prvním díle. Grace a Isabel byly dříve nepřítelkyně, ale osud chtěl, aby se jejich cesty spojily a tak je Isabel zasvěcena do tajemství s vlkodlaky. Její role se mi také zalíbila, protože narodíl od Grace, také, jako Cole, není svatá. Její role v příběhu je zajímává a kapitoly, vyprávěné z jejího pohledu miluju. A pak také miluju chvilky, kdy se pomalu dozvídáme, že ona a Cole nejspíš nebudou jen přátelé...

A pak tu je Grace a Sam. Sam se seznamuje s myšlenkou, že je opravdu vyléčený a jeho štěstí mu už nikdo nemůže vzít. Ale to by nebyla série Vlci z Mercy Falls, kdyby v tom nebyl nějaký háček. Grace je až moc často špatně a pomalu se uvnitř ní začíná probouzet něco, co nevěstí nic dobrého. Sam a Grace pomalu začnou přemýšlet nad úvahou, jestli v minulosti, kdy malou Grace stáhli vlci z houpačky, nebyla kousnutá. Že konečně, když už vše vypadalo úžasně a krásně vyjde najevo, že Grace čeká v zimě vlčí život.

Tato kniha mě vzala stejně jako první díl. Opět v ní bylo spoustu úžasných větných spojení, které v této trilogii tak miluju. Opět tu bylo tolik lásky a tolik odhodlání bojovat proti nepřízni osudu. Jediné, co bych této knize vytkla byly místy zdlouhavější pasáže, kde se nic moc nedělo a často až nesmyslné dohady s Graceinými rodiči. Toto ale nahradil, jak jsem se zmínila výš, neskutečně boží Cole, který i přes jeho chyby zůstal neskutečně božím až do konce. Líbí se mi, jak už toho o postavách i návaznostech víme hodně a stále se nové věci dozvídáme. To, jak kniha skončila se dalo očekávat, přesto, když to tam stálo doslovně zelené na bílém ( barva písma v této trilogii je stejná jako barva obálky) mě to zaskočilo a nechtěla jsem tomu uvěřit. Knížka skončí opět otevřeně ale v tomto případě i smutně. Smutně s malou nadějí, že vztah Sama a Grace určitě někdy dopadne dobře a že prostě budou spolu šťastní. Ale to se v této knize už nedozvíte.

Knize dávám 9 bodů z 10.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | 22. října 2013 v 21:12 | Reagovat

Achjo já si snad vážně budu muset přečíst...  ty sem dáváš čim dál tim víc lákavějších knížek. :-D opovaž se mi říct že to má další díl.....

2 .Putta .Putta | Web | 22. října 2013 v 21:13 | Reagovat

Mno je to trilogie.. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama