Percy Jackson - Moře nestvůr

11. prosince 2013 v 19:00 |  Recenze knih
Název - Moře nestvůr
Autor - Rick Riodan
Série - Percy Jackson
Počet stran -304
Nakladatelství - Fragment


Anotace

Percy Jackson už si zvykl na to, že není jen tak obyčejný kluk z New Yorku - jako syn boha moří Poseidóna patří do dvou světů, lidského i mytologického, kde se to hemží záludnými a krvelačnými nestvůrami. A spousta těch příšer, které dřív znal jenom ze starých řeckých pověstí, mu teď usiluje o život… Po nečekaně klidném školním roce se poslední den před prázdninami na Percyho sesype celá lavina problémů - hodina tělocviku se promění ve vybíjenou s lidožravými obry, kamarád Grover se dostane do problémů a Táboru Polokrevných hrozí zničení. A tak se Percy a jeho přátelé vydávají na další nebezpečnou výpravu…

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak a mám za sebou druhý díl série Percyho Jacksona. Rozohodla jsem se, že tuto recenzi napíšu trochu jinak než ty předchozí, takže budu potom v komentářích ráda, co si o tom myslíte. Předem se omlouvám za délu celé recenze. Snad s enajdou mezi vámi i ti, kteří ji přečto uaž do konce...

Vzhled knihy - Obálka je podle mě dokonalá. Má všechno, co by měla taková kniha mít, abych po ní v knihkupectví sáhla. Podnázev CHLAPEC - POLOBŮH - HRDINA, který se objevuje mimochodem na všech obálkách této série, je také neskutečně zajímavý a vystihující. K tomu všemu je vzhled této knihy zajímavý tím, že se celá leskne zelenou barvou a mě se to prostě nehorázně líbí.

Děj - Jelikož už mám napsanou recenzi na Zloděje blesku (knihu první) , nebudu znova vysvětlovat co je napříkald Tábor Polokrevných a podobné souvislosti. Takže...
Na začátku knihy zjišťujeme, že Percy strávil téměř poklidný rok v nové škole a že se jemu ani jeho matce nic zlého nepřihodilo. Ve škole si našel dokonce i kamaráda Tysona, který je sice trochu zvláštní, zavalitý a neoblíbený, ale Percy je za něj svým způsobem rád, i když si tím na začátku moc jistý není. Vše se ale mění ve chvíli, kdy se ve škole objeví lidožraví obři a Percy se ocitá ve smrtelném nebezpečí. V tu chvíli se na scéně objevuje Annabeth a s její pomocí se Percy i Tyson dostávají mimo školu. Následný sled událostí je opět akční, vtipný, citový a neskutečně dobře napsaný a já knihu přečetla opravdu rychle.
Percy se opět ocitá v Táboře Polokrevných, zjišťuje, že jeho kamarád Tyson je kyklop, zjišťuje, že jeho kamarád Tyson kyklop je i jeho bratr, zjišťuje, že Grover se dostal do smrtelného nebezpečí a že ho chce shodou náhod sežrat jeden z nejobávanějších kyklopů na světě, zjišťuje, že jeho bývalý přítel Luko se rozhodl stát se jeho nepřítelem a že má v plánu něco velkého a především děsivého, zjišťuje, že Táboru hrozí nebezpečí protože Thaliin strom byl otráven a tím pádem byla zjičena i ochrana celého Tábora a v poslední řadě zjišťuje, že pokud nenajde zlaté rouno, které by Thaliin strom uzdravilo, hrozí jemu i jeho Polokrevným přátelům zánik.

Percy se tedy i přes zákaz Tantala vydává s Tysonem a Annabeth na výpravu, od které si slibují, že zachrání Grovera a přinesou zlaté rouno. Při své cestě se setká s mnoha nestvůrami, s mnoha nástrahami, ale i s velkým množstvím odvahy a odhodlání. Jak vše zvládne a jestli opravdu dokáže to, co si předsevzal, to vše je ukryto v téhle kouzelné zelené knize, kterou si určitě pořiďte.


Postavy - Takže něco stručně o hlavních hrdinech knihy.
Percy - K tomu není co dodat, prostě pořád stejně dokonalej.
( i přes ty nedokonalosti)
Annabeth - Přišlo mi, že v první knize se projevila trochu víc, ale je mi pořád dost sympatická.
Grover - V tomto dílu jsem si ho moc neužila. Vystupoval skoro jen v poslední části knihy, takže nemohu moc posoudit, zda se jeho chování nějakým způsobem změnilo.
Tyson - Ze začátku... úděsnej. Neměla jsem ho vůbec ráda. Jako kyklop je trochu natvrdlý a neohrabaný a někdy neschopný a já nemám takové postavy ráda. Ač jsem v to nedoufala, postupem děje mi i Tyson svým způsobem přirostl k srdci. Asi proto, že v knize zjistíme, že v jádru není tak špatný a že i přes jeho hloupost dokáže být chytrý... Snad víte jak to myslím.. Potom je to takový zvláštní fakt, když si uvědomíte, že jste si oblíbili dvoumetrovou ,,obludu" s jedním okem a s hloupýma otázkama.. Opravdu... je to divný, ale vy si ho vážně oblíbíte...


Clarisse - Nevím proč, ale tuto holku jsem si nezamilovala. Nevím úplně jistě proč, snad kvůli její sebestřednosti a namyšlenosti ale nemám jí ráda. Připadá mi, že svou suverénností spíš věci zhorší, než aby je zlepšila. Vím, že má i dobré stránky, že určitě nabude jen špatná, to se pozná, ale... Já nevím. Nic moc..
Tantalos - Strašný, strašný a staršný... Snad jediná postava, kterou fakt nesnášim. Může vůbec existovat někdo, kdo si libuje v ponižování ostatních? Přitom ten fakt, že nad vámi takový člověk má jistou moc a vy musíte respektovat to, co řekne... Já ho tak nesnáším! Z Tantalose mi bylo vážně nanic a proto jsem byla vážně ráda, když nakonec přece jen dobro zvítězilo nad zlem a on z Tábora Polektervných konečně vypadl...
A nakonec jsem si nechala Luka...
Luko - Co si o něm mám jenom myslet? Ano, teď dělá velké problémy. Chce zničit Olympské bohy a je úplně jiný než byl. Bojuje na straně nepřítele a dělá samé problémy, které se našim hrdinům vůbec nelíbí,přesto je tu to ,,ale''. V mé hlavě je i přes to všechno něco, co si myslí, že v tom je skryto ještě něco dalšího. To něco si myslí, že Luko bude nakonec ještě úplně jinačejší a že to, co teď provádí má i jiné poslání než jen to špatné... No uvidíme, každopádně Luko je dost tajemný a já jsem na něj hodně zvědavá...

Autorův styl psaní - ÚŽASNÝ. Rick Riodan mě díky této sérii hodně oslovil a mě se to, jak píše líbí. Nepoužívá moc hrubých slov, nevyžívá se ve zbytečných ztrátách na životech, v jeho knihách je spousta nečekaných převratů a při čtení se nikdy nenudíte.

A máte to za sebou... Nakonec snad jen jedno: Tuto knihu musíte mít !
A teď to poslední. Je mi to už docela trapný, ale nemohu si pomoc.

Knize dávám 10 bodů z 10. :D

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

.Putta
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Polly Polly | Web | 12. prosince 2013 v 20:05 | Reagovat

Super napsaná recenze (dočetla jsem jí až do konce :D )Z celé série Percyho jsem nadšená, tomu příběhu se VÁŽNĚ nedá nic vytknout ;)Tysona mi bylo vždycky hrozně líto, když se snažil a třeba mu něco nevyšlo. Byl svou neohrabaností roztomilý a měla jsem ho ráda. Chaluhový mozeček, vlastně celá ústřední trojka taky exeluje, no, ale jak se o mně ví - miluju Luka ;) Takže jak v tomhle, tak i v ostatních dílech si užívám ty jeho hlášky a jeho způsob chování - je vážně boží, podle mě nejlepší a nejpropracovanější postava děje :) Přeju ať se ti líbí i ostatní díly ;)

2 Ronnie Ronnie | Web | 22. prosince 2013 v 13:47 | Reagovat

Tahle série je prostě skvělá, souhlasím s Tebou, je to něco, co lidi prostě musí mít. :-) A navíc celá série je díl od dílu lepší, takže už asi není, co dodat.

Tedy je, moc hezká recenze! :D Na to se nesmí zapomenout!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama