Obraz Doriana Graye

23. února 2014 v 14:14 |  Recenze knih
Název - Obraz Doriana Graye
Autor - Oscar Wilde
Počet stran - 187
Nakladatelství - Omega


Anotace:
Obraz Doriana Graye je psychologický román s fantastickými prvky, který se odehrává v 19. století v Londýně. Dorian Gray je mladý a krásný muž. Jeho vzhled fascinuje malíře Basila Hallwarda, který se ho rozhodne portrétovat. Když Dorian uvidí hotové dílo, vyděsí se, že jeho vlastní krása dříve nebo později pomine.
A tak vysloví přání, že by nechtěl nikdy zestárnout i kdyby měl ztratit duši. Jeho přání se splní - zůstává stále mlád, ale zároveň je čím dál tím zkaženější a krutější. Stárne za něj jeho obraz. Proto se nakonec rozhodne portrét zničit.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak jste si mohli přečíst v anotaci, hlavním hrdinou této knihy je mladý a krásný Dorian Gray. Dorian na mě ze začátku působil opravdu dobře, byl to bystrý a inteligentní mladý muž, který byl všemi milován a obdivován. Mezi jeho obdivovatele patřil také malíř Basil, který v něm našel svou uměleckou inspiraci a tak se stalo, že se tito dva muži stali přáteli. Dorian často stával svému příteli modelem a malíři pod rukama vznikala neuvěřitelná díla. Vše by bylo perfektní, až do té chvíle, než se na scéně objevil malířův přítel Henry.

Malíř měl Henryho rád, ale věděl, že pro Doriana není jeho přítel dobrou partií. Henry měl svérázné myšlenky o životě, často jeho úvahy ponoukaly člověka k něčemu, co by jinak neudělal. Malíř
Basil dokázal Henryho slova nebrat vážně, ale bál se, že Dorian to nedokáže. A měl pravdu.

Henry měl na Doriana opravdu špatný vliv. Nejspíš si asi ani neuvědomoval, že jeho slova mohou vést k činům, které nejsou dobré, že jeho úvahy mohou v hlavě Doriana znamenat mnohem více, než by měly. Henryho myšlenky vedly ke zhýralému životu.

A tak se také stalo, že Dorian Gray si svou krásu začal uvědomovat. Jednoho dne, při pohledu na svůj portrét namalovaný přítelem Basilem, v něm vyvolal hněv. Uvědomil si, že jeho krása je pomíjivá. Že jednou bude starý a vrásčitý člověk a obraz se mu bude vysmívat. Tento obraz bude poukazovat na jeho vrásky a šedé vlasy. Proto vysloví přání: chce, aby obraz strárl za něj, aby nesl všechny jeho činy a hříchy a přál si to tak moc, že by za to i duši zaprodal...

A jeho přání se splnilo. Dorian Gray to zjistil jednoho dne, kdy necitlivě zavrhl dívku, která ho milovala. Tu zpozoroval, že jeho obličej na obraze vypadá krutě a lstivě. Zprvu ho změny obrazu trápily. Měl výčitky svědomí, že se nechová správně. Avšak vliv Henryho ho postupem času měnil a měnil a Doriana najednou začalo těšit, že se na něj jeho hříchy nepodepisují a že si může užívat života jak jen se mu zlíbí. Z Doriana se stal krutý člověk, který neznal slitování. Jeho krása i po 10 letech nepomíjela a on se těšil ze své mladosti, ale jeho obraz vypadal hůř a hůř a hůř..


Až po hodně dlouhé době Dorian procitnul a zjistil, jak moc se změnil. Až příliš dlouho mu trvalo si uvědomit, že obraz s příšerným obličejem je vlastně zrcadlo do jeho duše. Po tomto zjištění se tedy Dorian rozhodl obraz zničit.
---------
Motiv příběhu se mi opravdu líbil. Bylo zajímavé sledovat slova "přítele" Henryho a důsledek jeho vlivu na Doriana. V knize se také objevila postava Sibylly, která děj učinila ještě o to více zajímavějším a řada dalších souvislostí, které příběh zamotávaly. Při čtení knihy však musíte počítat, že byla prvně vydána v roce 1891 a proto i písmo, kterým je psána tomuto roku odpovídá. Některé části jsou mírně zdlouhavé a nahuštěné zastaralými slovy, takže se text čte místy opravdu těžce. Děj se také neodehrává v naší době, takže čajové dýchánky s vybranou společností debatující o politice zde jsou normálním denním programem.

Ale těžkým a nahuštěným textem se určitě nenechte odradit. V knize si podle mě každý čtenář najde něco svého a pokud se prolouskáte těmi několika složitými stránkami, přečtete kvalitní knihu s koncem, který se tak trochu dal předpokládat, ale který vás donutí zamyslet se nad samotným dějem, ale i nad svými činy a svědomím.

Knize dávám 7 bodů z 10.

Na závěr chci poděkovat nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 NikaRoovy NikaRoovy | E-mail | Web | 23. února 2014 v 14:21 | Reagovat

Pěkná recenze! :)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 23. února 2014 v 15:33 | Reagovat

Pěkná recenze, ale na tenhle druh knih nejsem... A ten hlavní hrdina mi přijde trochu jako machýrek, ale to nemůžu takhle posoudit :D

3 Polly Polly | 23. února 2014 v 18:17 | Reagovat

Tento příběh mám vážně moc ráda a musím uznat, že recenze je velmi povedená. Neprozrazuje nic konkrétního a přitom dokáže vyvolat ve čtenáři touhu si knížku přečíst...Což asi brzy opět udělám, jelikož Obraz Doriana Greye má v sobě něco víc než jen písmenka na bílých stránkách.
A můžu doporučit i film, který je v některých částech až moc brutální...ale jinak je pěkný.

4 .Putta .Putta | Web | 23. února 2014 v 18:32 | Reagovat

[3]: Díky za pochvalu.
Jsem ráda že si se zmínila o filmovém zpracování, protože jsme tak nějak pořád uvažovala jestli jo, nebo ne. :)

5 Milenne Milenne | Web | 24. února 2014 v 18:21 | Reagovat

Páni, vypadá to dobře! :D
Asi si jí přečtu...:D :3

6 Venea Venea | Web | 25. února 2014 v 19:19 | Reagovat

Omega má samé zajímavé knihy, jak to tak pozoruji :D :-)Hezká recenze :-)

7 Eamane Eamane | Web | 26. února 2014 v 8:21 | Reagovat

Téma příběhu mě zaujalo již kdysi, ale když jsem knihu četla, tak mě absolutně nebavila

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama