Mise

11. března 2014 v 18:48 |  Recenze knih

Název - Mise
Autor - Allen Zadoff
Počet stran - 349
Nakladatelství - FortunaLibriAnotace:
Na jedinci nezáleží, záleží jen na misi.
Potřebují perfektního vojáka.
Někoho, kdo si dokáže zachovat chladnou hlavu.
Někoho, kdo jedná bez soucitu, beze strachu, bez emocí.

A proto vycvičili teenagera bez minulosti a beze jména.
Je nenápadný, málokdo si ho všimne. Střídá města, školy, kamarády, na novém místě zůstane vždy jen krátce, ale pokaždé někdo zemře. Mise je splněna a on má před sebou nový úkol.
Všechno je najednou jinak, když má zneškodnit starostu New Yorku. S jeho dcerou toho má mnoho společného a starosta mu připomíná otce. Hluboko uvnitř totiž sní o normálním životě, o lásce, o domově a o rodičích, o které přišel. Touží po obyčejném životě natolik, aby misi sabotoval?


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Tato kniha je přesně psaná pro mě.
Mladý Zach, hlavní hrdina této knihy, je bezcitný, tajemný a neskutečně dobrý voják. Nemá rodinu, jeho rodinou jsou lidé, kteří ho využívají jako nájemného vraha. Nemá žádné vzpomínky, protože ty jsou tak kruté, že se je naučil potlačovat. Nezná význam slova svědomí, protože to se neučil vypínat. Nezná slitování, protože nad ním se také nikdo nidky neslitoval. Nemá přátele, protože je nucem být odkázán jen sám na sebe. Nemá svůj názor, protože na ten se ho nikdo neptá a nikoho jeho názor nezajímá. Nemá žádné životní plány, protože celý jeho život plánují jiní. Jediné co má, je fyzický výcvik a dovednost bezcitně zabít a nepozorovaně utéct. V jeho úkolech hraje nejdůležitější roli obyčejná propiska, která má však jednu výhodu - dokáže usmrtit člověka do 3 vteřin.
Na začátku knihy se hned se Zachem seznamujeme jako s perfektním člověkem ve svém povolání. Žádná překážka mu nedovolí nesplnit úkol a dokáže si zachovat chladnou hlavu. Při komplikaci v podobě 4 mužů, kteří se ho rozhodnout napadnout se ukážou jeho dokonalé bojové dovednosti a jeho neomylnost při všem, co udělá.
Mise splněna.

Následuje další úkol a ten zní: zabít starostu New Yorku.
Zach se tedy dostává na jiné místo, na jinou školu a začíná mu další život, další úkol. Kolikátý už ? Neví, přestal je počítat.
Na splnění mise má tentokrát pouze 5 dní, což je opravdu krátká doba, ale Zach se ničeho nebojí a je si téměř jistý, že vše vyjde tak, jak má.

Ve škole se seznamuje s dívkou Sam, starostovou dcerou, která mu pomůže dostat se k samotnému starostovi, aby mohl úkol ukončit. Zach na začátku však vůbec netuší, že Sam není jen obyčejná dívka, netuší, že právě ona ho donutí opět vzpomínat a přemýšlet vlastní hlavou, že ona mu otevře oči a on k ní začne něco cítit. Zacha na začátku ani v nejenším nenapadne, že by se jeho mise mohla zvrtnout - zvrtnout jeho chybou.


Samotný konec knihy, vyvrcholení příběhu, mohlo být trochu jasnější, nebo spíš šťastnější. Opravdu jsem nečekala, že to vše dopadne tak, jak to dopadlo. Hlavního hrdinu jsem si neskutečně oblíbila a dokonalé jednání v jeho "povolání" bylo fascinující. I jeho postupná změna osobnosti mě bavila sledovat a já ho zkrátka měla vážně ráda. Jak jsem již řekla dřív, zasloužil by si lepší konec...Kniha je psaná velmi čtivě a krátké kapitoly vás knihu nutí číst dál a dál. Také se v některých úsecích dozváme něco ze Zachovi minulosti, což je rozhodně dobře, a právě díky ní si tohoto člověka, i přes jeho činy oblíbíte.
Netroufám si však tvrdit, že kniha je pro každého. Holkám, které baví romány a zamilované příběhy se toto rozhodně líbit nebude. V knize je hodně akce a je psaná spíš pro klučičí zástupce, ale mě akce a napětí v knihách baví a věřím, že tak to spousta holek má určitě také.

Knize dávám 9,5 bodů z 10.

Poprvé přidávám k recenzi booktriler, protože z tohoto videa přesně poznáte atmosféru celé knihy:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Polly Polly | 11. března 2014 v 18:56 | Reagovat

Wow :) Moc moc pěkné, čtivé - poutavé. Nejspíš mě tvoje recenze přinutila si tuto knížku přečíst! V poslední době sice nějaké knížky mám, ale až je dočtu, přidám si jí na seznam "chtěných" :) Vážně moc se mi tvoje recenze líbila a těším se na Zacha.

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 11. března 2014 v 21:04 | Reagovat

Ze začátku jsem té knize moc nevěřila, ale jak jsem dočetla tvoji recenzi, kniha mě zaujala a možná by mě i bavila. Každopádně se po ni podívám a snad ji i někde najdu :-) určitě by to za zkoušku stálo :-)

3 Milenne Milenne | Web | 12. března 2014 v 20:40 | Reagovat

Hm...vypadá dobře, dokonce velmi dobře! :D

4 Kessi Kessi | Web | 12. března 2014 v 20:58 | Reagovat

O té jsem někde už slyšela :D Ale vypadá fakt dobře.

5 Cathy Cathy | Web | 16. března 2014 v 9:24 | Reagovat

Jak jsi zmínila..já jsem v době, kdy jsem knihu četla byla spíše na vlně dívčích románků a fantasy knížek, takže tohle pro mě byla taková studená sprcha, každopádně to nebylo zlé..tuším jsem to hodnotila 3,5 s tím, že jsem věřila, že klukům a holkám co mají rády akci se to bude líbit rozhodně daleko více. A jsem moc ráda, že tomu tak je. :)
Krásná recenze, i když kdybych ji četla před čtením knihy tak si nejsem jistá, zda by mi toho nevyzradila až příliš... ale to je čistě na subjektivním uvážení recenzenta. :)

6 elfey-non elfey-non | 27. března 2014 v 20:20 | Reagovat

hmm to zní docela dost lákavě

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama