Quo Vadis

22. dubna 2014 v 18:18
Název - Quo vadis
Autor - Henryk Sienkiewicz
Počet stran - 592
Nakladatesltví - Omega


Anotace:
Quo vadis je román polského spisovatele Henryka Sienkiewicze z roku 1896. Děj se odehrává v římském impériu za vlády císaře Nerona. Na pozadí milostného příběhu římského patricije Vinicia a křesťanky Lygie popisuje počátky křesťanství, krutosti ze strany Říma, Neronovu znuděnou zvrhlost, požár Říma atd. Významnou roli hraje také Petronius, Viniciův strýc a Neronůvsoudce ve věcech vkusu.
Název tohoto díla vychází ze staré křesťanské legendy, která je vylíčena v závěru románu. Svatý Petr je v době Neronova pronásledování křesťanů přesvědčen svými stoupenci, aby odešel z Říma do bezpečí. Cestou potkává Ježíše Krista, který kráčí do města, a Petr se ho překvapeně ptá: "Quo vadis, Domine?" (Kam kráčíš, Pane?), "Když ty opouštíš můj lid, jdu do Říma, aby mě ukřižovali podruhé.", odpovídá mu Ježíš. Poté se Petr obrací nazpět a později umírá na kříži stejně jako jeho Pán. Z pokory však, aby Ježíše nenapodoboval, si Sv. Petr vyprosí, aby jej ukřižovali jinak - hlavou dolů.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Děj se odehrává v Římě, za vlády císaře Nerona. Tento císař, pověstný svou krutostí, samolibostí a brutalitou, byl v podstatě osobnost velmi slabá a jednoduchá, která sice hlásala, jak je velká a jakou má moc, ale ve skutečnosti si uvědomovala svou malost, a proto si neustále přála být jen oceňována a nesnesla žádnou kritiku. Někteří vlivní občané tehdejšího Říma si tuto její malost uvědomovali a naučili se s císařem manipulovat. Mezi tyto vlivné osobnosti patřil augustián Gaius Petronius, jeden z císařových oblíbenců, vzdělaný, sečtělý člověk, který svými vhodnými poznámkami většinou dokázal césara dokonale ovlivnit.

Na scénu přichází Petroniův synovec Vinicius, který se zamiluje do dcery krále Lygů- Lygie. Dívčí hrdinka má za sebou náročnou minulost, ale nyní vyrůstá v čisté nezkažené společnosti svých křesťanských přátel Aulů. Vinicius však neví, jak získat její srdce a tak jde pro radu právě za Petroniusem.

Ten, dosud nepolíbený opravdovou láskou, jde na věc násilným způsobem, čímž Lygii rozlítí a vytvoří v ní nenávist k Viniciovi. Vztah mezi těmito dvěma je hlavní dějovou linií a to, jak k sobě hledají cestu je běh na dlouhou trasu.


Asi nejdůležitější roli v celé knize hraje křesťanství. Lygie a její přátelé jsou této víře naprosto oddáni a věřím, že tato kniha může změnit mínění mnohých čtenářů, o této víře. Největším zvratem v příběhu je asi samotný Vinicius a jeho povaha. Vinicius je na Lygii zprvu naštvaný, protože jeho city neopětuje, ale přesto jí stále miluje a nehodlá se jí vzdát. Dlouho mu však trvá, než přijde ta to, jak ji skutečně získat. Než pochopí, že různé boje a šarvátky k ničemu nevedou. Při jedné takové situaci je dokonce zraněn a vydán na milost a nemilost Lyggiiným opatrovníkům. A to je asi ten největší zvrat.

Křesťané ho totiž vemou mezi sebe a snaží se ho uzdravit, jak jim káže jejich víra. Vinicius jejich chování zprvu nemohl pochopit, ale čím delší dobu mezi nimi trávil, tím hlouběji pronikal do hlubin jejich víry a tím více s ní souhlasil, a protože si uvědomil že stát se křesťanem je jediná cesta, jak získat Lygii, nebránil se jí. Lygie, která ho ošetřovala, si všimla změn, které se udály s jeho povahou a začínala si jej zamilovávat.

Po poznání víry se Vinicius také setkává s apoštoly Petrem a Pavlem. Tyto dvě postavy dodávají příběhu zvláštní kouzlo a ukazují na strašné postavení křesťanů v Římě, ale zároveň na jejich obrovskou sílu. Na jejich odhodlání se své víry ani svých přátel nevzdat, ani za cenu svého vlastního života.

V knize je spousta postav a tím pádem spousta charakterů. Kromě hlavní dějové linie - vztahu Viniciuse a Lygie, poznáte povahu císaře Nera a jeho pomocníků, uděláte si obrázek o Petroniovi a jeho životě, v knize také narazíte na dost podlých lidí, kteří si uvědomují svou slabost a proto podlézají úplně každému a v různých rozporech jsou na obou stranách. V tomto případě to byl Chilón, kterého jsem k smrti nesnášela, ale díky jeho postavě jsem poznala i jiný pohled na celý děj a touhu nebýt taková.

Příběh je neskutečně hluboký a plný emocí. Ukazuje na bezmoc a slabost obyčejných lidí, vůči císaři, taky ale na jejich víru, v Ježíše Krista, kterou autor napsal snad úplně bezchybně a s jeho názorem na křesťanství naprosto souhlasím. Nejvíce ho obdivuji za ztvárnění apoštolů Petra a Pavla, protože to, co oni hlásali svým lidem o křesťanství bylo popsáno tak, jako kdyby to opravdu hlásali skuteční apoštolové. Křesťanství se mu podařilo povznést nad názory lidí kolem mě a to je určitě dobře, protože na víru se v této době kouká úplně jinak ,než jak by se mělo.


Ke knize mám silný citový vztah, který asi nikdy nepoleví. Při čtení se ale připravte na to, že spousta částí je zdlouhavě popisována a příběh je rovněž nahuštěn spoustou cizích slov. Není se ale čemu divit, kniha byla sepsána v roce 1896, takže to vemte v potaz a počítejte s tím. A když se knihou zvládnete prolouskat, odnesete si neuvěřitelný zážitek. Je to takový jiný zážitek, než jaký máte z knih dnešní doby, naprosto odlišný, přesto stojí za to ho poznat a o knize si udělat vlastní názor.

Hodnotit budu u této knihy trochu jinak, než u knih ostatních. Nebudu brát totiž v potaz ta těžká větná spojení, kterým lze špatně porozumět, protože to by kniha dostala tak o bod o dva méně. V hodnocení se zaměřím jen na příběh a jeho pointu, která z něj plynne a která se autorovi podařila naspat opravdu bravurně.

Knize dávám 10 bodů z 10.

Moc bych chtěla poděkovat nakladatesltví Omega za poskytnutí recenzního výtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Polly Polly | 22. dubna 2014 v 19:45 | Reagovat

Moc pěkně popsán děj knížky, i přesto že si toho moc neprozradila. Recenze se mi líbí, ale nevím jestli bych knížku vydržela dočíst až do konce, když jsem viděla, jakým stylem je psaná...ale tak, snad někdy si na ní najdu čas ;-) :-)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 22. dubna 2014 v 20:27 | Reagovat

Ta kniha vypadá zajímavě. Sice ji neznám, ale dost se mi líbí, už jen pro to, že je z minulost, historie. Mám ráda tu tématiku, protože to ve mě zanechává víc. A tahle vypadá, jako že zanechá hodně. Navíc, když už i ty dáváš 10 bodů :D (nechci tě tím urazit, já jen že máš podle mě tvrdší měřítka :-) ) Krásně napsaná recenze. Jde poznat, že se ti kniha fakt líbila

3 Jana Jana | Web | 22. dubna 2014 v 20:35 | Reagovat

Tuhle knihu mám ráda, ještě hezčí zpracování příběhu nabízí podle mě ale česká autorka Ludmila Loukotková (Není římského lidu)!!! :-)

4 Zoey Zoey | Web | 23. dubna 2014 v 13:53 | Reagovat

Panečku, to by mohlo být zajímavé! Mám ráda Řím a Římany a tohle období obecně :-) Úžasná recenze! :D

5 Anne Leyyd Anne Leyyd | E-mail | Web | 23. dubna 2014 v 15:04 | Reagovat

moc pěkná a povedená recenze :-) tuhle knihu miluju a řadí se k mým naprostým knižním favoritům už skoro 10 let. byla jsem z ní naprosto na větvi a už jsem ji četla 2 nebo 3x. je to zkrátka skvost mezi ostatní literaturou...

6 Milenne Milenne | Web | 24. dubna 2014 v 16:17 | Reagovat

Páni, vypadá to skutečně dobře! :333 :D
Možná se po ní podívám, každopádně ta recenze se ti hodně povedla! :D

7 Kiisaki Kiisaki | 28. dubna 2014 v 15:31 | Reagovat

Kniha byla sepsána v roce 1896, ne 1966. Nepíše se "Nera" ale "Nerona". Nesouhlasím ani s těžkými větnými spojeními, protože styl, jakým je kniha napsána, mi vyhovuje a umožňuje text vyloženě hltat... Ale abych jenom nerýpala, recenze je napsaná hezky. Quo Vadis je rozhodně jednou z nejlepších knih, která se mi kdy dostala do rukou. Zajímavá, strhující, čtenáři dokonale přiblíží život v císařském Římě a donutí jej zamyslet se nad křesťanskou naukou tak, jak ji přijímaly první generace křesťanů. Hodnocení 10/10 naprosto zasloužené.

8 .Putta .Putta | Web | 28. dubna 2014 v 17:45 | Reagovat

[7]: Díky za upozornění. Opraveno! :-)

9 pavel frana pavel frana | E-mail | 30. dubna 2014 v 21:36 | Reagovat

Mluvit o "knize" je velice zavádějící. Máte jistě na mysli ten román, ten přáběh. Ona totiž konkrétně tato kniha, tedy vydání z roku 2013, z nakladatelství Omega, je nehorázný paskvil...

10 KIRAProg KIRAProg | E-mail | Web | 11. července 2018 v 7:39 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Such situation leads to the strengthening of negative tendencies feeding and the breath baby, formed hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special procedures so that water does not stay tissues. If expectant mother is resting, then under the feet preferably put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Prohibited long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/why-do-you-have-swollen-feet-after-pregnancy>swollen feet after pregnancy</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama