Hon

24. května 2014 v 17:06 |  Recenze knih
Název - Hon
Série - Hon
Autor - Andrew Fakuda
Vazba - měkká
Počet stran -296
Nakladatelství - Fragment


Anotace:
Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi?
Pravidla jsou jasná: nesmát se, nepotit se, neupozorňovat na sebe. A hlavně - nezamilovat se do jedné z nich!

Gen se liší od všech ostatních. Nedokáže běžet rychlostí blesku, sluneční světlo ho nezabije a nemá neukojitelnou touhu po krvi. Není upír, je člověk. Je vybrán, aby se zúčastnil honu na poslední lidi. Jeho pečlivě utajovaný život se hroutí. Skupina bezcitných lovců začíná tušit, že s ním není něco v pořádku. Seznámení s dívkou v něm probudí city, které do té doby neznal.
Gen našel něco a někoho, za co má cenu bojovat, a jeho potřeba přežít ve světě plném nemilosrdných dravců je stále silnější...


---------------------------------------------------------------------------------------
Nad pořízením této knihy jsem dlouho přemýšlela. Příběhům s upíry moc nefandím. Neříkám že je nemám ráda, ale hodně mi záleží na tom, aby celý děj byl dobře napsán, jinak se mi to nelíbí. Mnoho lidí však tuto knížku přirovnávalo k Hunger games a protože HG opravdu žeru, zvítězila zvědavost.

Předtím, než začnu probíraz děj vás musím seznámit s jedním faktem, který by se mi v recenzi staršně špatbě popisoval a pořád bych se do toho zamotávala.
Takže postavy v knize se rozdělují na dva druhy:
a) lidé = upíři, kteří se však nazývají lidmi, protože tvoří většinu společnosti
b) glupani = normální lidé jako my, kteří se však musejí skrývat, protože by je ,,lidé" (upíři) zabili.
Snad se chápeme...

Hlavním hrdinou této knihy je chlapec jménem Gen. Gen je glupan, což v jeho životě znamená neustálé skrývání. Byl vychováván otcem, který mu den co den vštěpoval, že se nikdy nesmí prozradit, jinak by ho ostatní zabii. Zároveň mu však neustále opakoval, aby nezapomněl, kým je. Těžké že? Celý svůj život se skrývat mezi lidmi, kteří by vás po odhalení vaší skutečné totožnosti bez váhání sežrali...


Gen to ale docela zvládá. Zbytečně na sebe neupozorňe a drží se všech rad, které mu otec vtloukával do hlavy a které mají zásluhy na tom, že stále ještě žije a nebyl prozrazen. Vše se ale začíná měnit, když se lidé dozvědí o Honu. O honu na glupany. Hon je velká akce, kterou všichni milují. Hon znamená, že se našlo pár glupanů, které se podařilo pochytat a které bude mít pár vylosovaných šťastlivců jen pro sebe.

Souhrou všech nejmenších náhod je Gen vylosován. S dalšími vylosovanými odjíždí do centra výzkumu glupanů, kde ho připraví na hon. Ostatní vylosovaní však začínají mít podezření. Gen je cítit glupanem a lidé kolem něj si to pomalu začínají uvědomovat. Jak se mu podaří z tohoto všeho vybruslit a jak se má při honu chovat, aby se nestal obětí ?
A v neposlední řadě, usnadní mu jeho situaci setkání s chycenými glupany? Nevytvoří si k nim nějaký vztah, který by ho poté donutil udělat něco, co věci obrátí nečekaným a nejistým směrem?

V příběhu se vyskytuje spousta dalších postav. Jednu z důležitých rolí hraje dívka, které dal Gen jméno Záře. Tato postava mi byla neskutečně sympatická a děj byl díky ní mnohem zábavnější. Záře je také jednou z vylosovaných a s Genem se spřátelí. Všem je hned jasné, že to mezi nimi začne jiskřit a také že jo, ale jejich vztah není jen taková ta romantická slaďárna. Má hloubku a hraje důležitou roli v celé situaci.

Děj knihy mě naprosto dostal. Některým čtenářům se kniha nelíbí z toho důvodu, že je až moc podobná Hunher games. Je tam losování, je tam centrum pro přípravu na hon a pak je tam hon samotný. Mě to ale stejné nepřišlo. Při čtení jsem v různých scénách nepoznávala nějaké kopírování HG. Ano, příběh byl založen na podobné myšlence, ale každému autorovi se podařilo napsat něco jiného.

Příběh je čtivý a já hltala stránku za stránkou. Ve světě lidí a glupanů jsem se brzy zorientovala, čemuž jsem se opravdu divila, protože někdy mi to trvá docela dlouho, ale tady to bylo jasné hned na začátku. Bavilo mě sledovat Genovi a Zářininy myšlenky a celé rozzuzlení knihy mě dovedlo k nepopsatelnému šílenství. Jak mám proboha vydržet ten půlrok čekání na další díl??? To je nepředstavitelné! Tuto knížku určitě všem doporučuji!

Knize dávám 9,5 bodů z 10.

Také bych chtěla strašně moc poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí tohoto skvělého výtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 24. května 2014 v 17:18 | Reagovat

Jéé... to nadšení. Přečtu si to před vydáním Kořisti :D

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 25. května 2014 v 20:53 | Reagovat

Všude vidím teď milion recenzí na tuhle skvělou knihu. Všude ji chválí, ale já nejsem schopna si ji pořídit. Ale příští měsíc ji snad už mít budu. Je super, že se ti tolik líbila a dala si tolik bodů. Většinou nemíváš tak vysoký. Takže to bude asi hodně dobrý :-)

3 Zoey Zoey | Web | 27. května 2014 v 18:03 | Reagovat

No páni! Tohle mi zní totálně úžasně :O Ta myšlenka..budu si to muset přečíst, a na Gena a Záři se těším. ROzhodně se pokusím si knihu sehnat, protože i když upíry taky moc nemusím (záleží prostě jak) tak tohle by mohlo být dobré ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama