Stavitelé mostů

14. července 2014 v 18:52 |  Recenze knih
Název - Stavitelé mostů
Autor - Jan Guillou
Série - Velké století
Počet stran - 557
Vazba - pevná
Nakladatelství - Host


Anotace:
Tři bratři Lauritz, Oscar a Sverre jsou poté, co jejich otec a strýc zmizí v Severním moři, nuceni opustit malou pobřežní vesničku a vydělávat si na živobytí ve městě. Stanou se z nich učni tamějšího provazníka. Jejich řemeslné nadání vzbudí pozornost dobročinného spolku Dobrý úmysl, pod jehož záštitou mají být chlapci vzděláváni jako stavitelé mostů a železnic na univerzitě v Drážďanech. Bratři se po studiích rozdělí a každý si jde svou cestou. Lauritz se vrací do Norska a zapojuje se do stavby jedné z nejambicióznějších železnic, Oscar odchází do Německé východní Afriky a Sverre, jenž uposlechl hlas srdce, se vydává se svou láskou do Anglie.

---------------------------------------------------------------------------------

Vzhled knihy mě naprosto dostal. Krásná obálka se neskutečně dobře hodí k příběhu, který je skrytý uvnitř. A držet 557 stránek s pevnou vazbou v ruce je rovnež strašně hezký pocit... :3

Kniha vypráví o třech bratrech: Lauritz, Oscar a Sverre. Začátek knihy popisuje dětství těchto chlapců. První stránky se mi velmi dobře četli a mě se autorův citlivý styl velice líbil. Chlapci se stávají učni u provazníka. Všichni tři jsou nadaní a chytří a toho si všimne jistý spolek, který jim posléze zajistí vzdělání na jedné z nejlepších škol v Drážďanech. Z chlapců se tedy stávají inženýři.

Po dokončení školy se jejich cesty rozdělí. Lauritz odjíždí do Norska, kde se podílí na stavbě obrovské železnice. Musí překonávat tuhou zimu, zvládnout zadaný úkol a neztratit svou milovanou dívku Ingeborg. Mráz a chlad Lauritze pronásleduje na každém kroku a pži práci se každý den opravdu vyčerpá. K tomu všemu, Ingeborg je z bohaté rodiny, takže získat si sympatie jejího otce snadné opravdu nebude.


Druhý z bratrů - Oscar, se vydává do Afriky. Jeho hlavním cílem je přinést do těchto míst více civilizace, což jistě není lehký úkol. Spolu s dalšími přáteli se tedy snaží dát tamnějším obyvatelům více informací a pomáhají jim vypořádat se s jejich denními nástrahami. I zde se buduje železniční trať a i zde nastávají problémy. Oscar se musí vypořádat s divokými zvířaty, s nemocemi a s kanibaly. Jeho osobnost je však velmi odvážná a díky své statečnosti prožije spoustu dobrodružství, kde se jeho charakter projeví.

To však není vše. Na scénu přichází první světová válka! Jak se s ní dokáží bratři vypořádat?

Příběhem nás tedy provází Lauritz a Oscar. Díky nim si dokážeme představit jak situaci v Norsku, tak v Africe a děj je tedy velmi rozmanitý. O posledním z bratrů se v knize mnoho nedozvíme. Po studiu se rozhodl odcestovat do Anglie, kde začíná vést homosexuální život. Více Sverrův příběh poznáme nejspíš v dalších dílech.
-----

Tento román je prvním dílem série Velké století. Popisuje bratrství, odvahu, víru i zoufalství. Text knihy nepatří k nejjednoduším, proto mi kniha dala časově docela zabrat, ale když si na autorův styl zvyknete, nedělá vám čtení velký problém. Romány na mě působí vždy strašně zvláštně. Úplně jinak než obyčejné knihy. Tak nějak se do děje více ponoříte, dokonale poznáte každou z hlavních postav a můžete tak sledovat lidské charaktery. Je to určitě obohacující čtení.


V knize jsem ale také narazila na místa, která mě moc nebavila. Buď se tam strašně rozsáhle popisovala určitá krajina atd, nebo mi dělalo problém chápat text. Příběh je určitě pro pokročilejší čtenáře, ale určitě jeho přečtení doporučuji.
Bohužel nemohu říct, že jsem dějem byla ohromena, ale zklamaná také nejsem. Myslím si, že si v knize každý čtenář najde svoje a pokud Vám těžší texty nedělají problém, určitě se po této knize podívejte!

Knize dávám 7 bodů z 10.

Za tuto knihu vděčím knihcentrum.cz ! Chtěla bych tedy moc poděkovat a omluvit se, protože mi kniha trvala přelouskat déle, než jak jsem si myslela...

.Putta
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 14. července 2014 v 19:00 | Reagovat

Popravdě jsem o knížce ještě neslyšela, ale podívám se po ní :)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 14. července 2014 v 20:08 | Reagovat

Tuhle knihu můžu mít snadno, protože spolupracuji s nakladatelství Host, ale nikdy mě kniha nějak zvlášť nezaujala. Tvoje recenze ji sice vykreslila v hezkém světle, ale stejně si myslím, že to není nic pro mě. :-)

3 Kessi Kessi | Web | 16. července 2014 v 21:33 | Reagovat

Kniha mě bohužel moc nezaujala. Je to tím že to nění přímo námět který by mě bavil. Ani obálka nenadtchla ale popravdě si nedovolím tvrdit že by se mi ta kniha nakonec nelíbila. Kdo ví :) Jinak hezká recenze.

4 Milenne Milenne | E-mail | Web | 18. července 2014 v 10:34 | Reagovat

Vypadá to moc hezky, ale jelikož se mi doma kupí knížky, čas si na ní udělám až za dlouho...:)

5 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 10. srpna 2014 v 22:46 | Reagovat

Na tuhle knihu jsem se koukala v knihkupectví. Moc se mi líbila, ale nebyla jsem si jí tak jistá. Díky tvé recenzi vím, že do ní mám jít! :)

6 finger finger | Web | 7. června 2016 v 22:11 | Reagovat

pujcka na dluhy ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama