Červený vrch

25. srpna 2014 v 13:11 |  Recenze knih
Název - Červený vrch
Autor - Jamie McGuire
Počet stran - 323
Vazba - pevná
Nakladatelství - Fortuna Libri


Anotace:
Jak se zachovat, když ten, pro koho byste položili život, vám o něj začne usilovat?
Scarlet je rozvedená, pětatřicetiletá matka dvou dcer a pracuje jako rentgenová laborantka. Je pátek odpoledne a má službu v nemocnici, dcery poslala na víkend za otcem. Na příjem přivážejí umírající, ošklivě pokousanou a vyhublou dívku, a její rentgenový snímek prozrazuje to, o čem se v lékařských kruzích s hrůzou již pár dnů hovoří. Z Evropy se šíří záhadný virus a svět je zachvácen pandemií, která postupuje neuvěřitelně rychle. Projevuje se nesnesitelnou bolestí břicha a bleskovým úbytkem váhy, a pak už je jen smrt. Mrtví však nenacházejí klid, ale mění se v šouravé zombie, a hledají, čím by ukojili svůj neutišitelný hlad. Vábí je lidské maso a lačně se na ně vrhají. Jedinou obranou živých je rychlost a zásah do mozku zombie.
Scarlet se upne k tomu, aby zachránila své dcery za každou cenu. Musí je odvézt na jediné bezpečné místo k přežití, které zná. Na ranč Červený vrch.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Knížka mě už ze začátku zaujala svou skvělou obálkou, ale to bylo asi tak vše. Anotace mi nepřišla ničím moc zajímavá, zkrátka zombie apokalypsa. Všichni se budou zabedňovat ve svých domech a postupně budou stejně zabiti. Co je na tom dobrého?

Ale nebuďte hloupí jako já a knihu si pořiďte. Jak jsem zprvu příběhu nefandila, postupně mě do sebe začal dostávat a já jsem v něm nakonec objevila i hloubku a opravdu slušně napsaný děj.

Hned ze začátku jsme byli rovnou vhozeni do strašné situace. Nemoc, která z lidí dělá zabijící zombie se rozšířila po celém světě a lidé podlehli panice. Nebyl čas se na nic připravit, najednou to tu bylo a každému hrozilo nebezpečí. Vypuká opravdu velký zmatek. Lidé se snaží zachránit sebe a své blízké a prchají na venkov, kde je větší bezpečí.


,,Teď čekali, až se probudí, aby jí mohli sdělit, že se nikdy neuzdraví."
(str. 23)

Příběhem nás provází tři různí lidé. Trošku mi trvalo, než jsem pochopila kdo je kdo a kdo je v jaké situaci, ale to netrvalo dlouho a v ten moment příběh nabral skvělý směr.
Prvním vypravěčem je doktorka Scarlet, matka dvou dětí. Její dcery jsou v den vypuknutí nemoci u svého otce a Scarlet je nešťastná. Její cíl je tedy jasný, musí se za svými holkami dostat co nejdřív, aby mohly být všechny spolu a aby věděla, že jsou v bezpečí. Tento nápad je sice dobrou motivací pro přežití, přesto nebude vůbec jednoduchý uskutečnit. Její holky mohou být kdekoli, kam tedy se má vydat?


,,Vím, že konec světa nastal v pátek. Tehdy naposled jsem spatřila své děti. "
(str. 10)

Další osobou provázející nás příběhem je Nathan. Mladý otec malé holčičky Zoey. Postavu Zoey jsem měla ze všech nejraději. Nathan je skvělý otec a jde mu pouze o svou malou dcerku. Pozorovat jejich cestu bylo vcelku i poučné. Zoey je na svůj věk bystré dítě, to co se ale začalo odehrávat ve světě kolem ní zkrátka nemůže pochopit. Proč se lidé mění ve zrůdy a zabíjí její blízké? Tati, proč?


A poslední vypravěčkou je Miranda. Ta nás seznamuje se svým přítelem a se svou sestrou a jejím klukem. Jejich příběh je podobný těm předchozím: snaží se dostat ke svým blízkým. Jedou za svým otcem na Červený vrch, kde si myslí, že budou v bezpečí...

Čtenář tedy sleduje tyto tři příběhy, které se nakonec spojí do jednoho, protože jak Scarlet, tak Nathan se Zoey a Miranda se svými přáteli najdou společné útočiště na Červeném vrchu. Příběh je napsán jak akčně, tak i citově a mě přišel vážně smutný. Každý z hlavních hrdinů totiž něco ztratil a to pro nikoho nebylo lehké. Až do konce jste napnutí, jestli se Scarlet podaří najít své dcery, jestli Nathan uchrání malou Zoey a jestli se Mirandě podaří zachránit sebe a své přátele.

Děj byl opravdu drsný a krutě reálný... tedy až na ty zombie. Samotný konec není úplně hrozný, ale že by to byl happyend, to se určitě říct nedá. Mnohých postav mi bylo neskutečně líto a to, jak dopadli si zkrátka nezasloužili. Tato kniha určitě nepatří k těm, ve kterých bych chtěla žít....

,, Je příjemné vědět, že žije taky ve zpomínkách někoho jiného.)
(str. 222)


V závěru bych tedy chtěla říct, že mě kniha mile překvapila. Bála jsem se, že příběh vyprávěný z pohledů dospělých lidí mě moc nechytne, ale v tom jsem se mýlila. Tak nějak tím bylo poukázáno, jak je strašně důležité mít u sebe ty, které milujete a jak strašné je zjištění, že už se s nimi nikdy neuvidíte. Děj mi dost zabrnkal na city a já jsem za to ponaučení ráda.

Knize dávám 8 bodů z 10.

Děkuji nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 25. srpna 2014 v 16:08 | Reagovat

vypadá zajímavě, nemluvě o mé big lásce k zombíkům! <3 :D
Možná si ji pořídím. :)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 25. srpna 2014 v 20:48 | Reagovat

Jsi další z mnoha kdo knihu vychvalují, takže to určitě bude dobrá kniha, ale já nemám moc ráda zombie. No uvidíme, jak se k tomu časem dostanu. :-)

3 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 27. srpna 2014 v 15:06 | Reagovat

Po tý diskuzi s tebou jsem poprosila o recenzák, no nějak se mi nedostalo odpovědi, tak uvidíme :D Ale určitě si tu knihu někdy přečtu :D

4 Kessi Kessi | Web | 30. srpna 2014 v 21:22 | Reagovat

Popravdě mě se líbí ta obálka ale knihu bych si nikdy nepřečetla :D Nesnáším zombie ani filmy o nich a ani knihy o nich prostě ble :D fakt je nemám ráda.

5 Julča Julča | Web | 13. září 2014 v 14:57 | Reagovat

Tak na tuhle knížku se určitě vrhnu, nic s tématikou zombie jsem dosud nečetla, ale to se změní - vypadá to dost zajímavě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama