Enjoy

10. září 2014 v 18:46 |  Recenze knih
Název - Enjoy
Autor - Solange Bied Charreton
Počet stran - 156
Vazba - pevná
Nakladatelství - Odeon


Anotace:
Typický hrdina dneška: čtyřiadvacetiletý Charles, snaživý nováček ve velké firmě, slibná kariéra - a závislost na sociálních sítích. Svůj život vede na síti ShowYou, kde panují neúprosná pravidla: uživatelé musí alespoň jednou týdně sdílet video ze svého soukromí, jinak jim zruší profil. A to si Charles nemůže dovolit - zůstat na síti znamená zůstat naživu. Jeho protikladem je studentka Anne-Laure. Seznámí se, zamiluje se do ní - a zjišťuje, že NEMÁ PROFIL na síti! Zjišťuje, že čte papírové knihy, že si pouští klasické desky… Portrét "Generace Y" - lidí, kteří nepoznali život bez internetu a chytrých telefonů, je velice kousavým, ironickým i krutým portrétem současnoti

----------------------------------------------------------------------------------------

Knížka mě nejvíce zaujala svou anotací. Určitě patřím k lidem, kteří se bez telefonu i internetu v pohodě obejdou. Zkrátka spíš upřednostňuji komunikaci z očí do očí.

Nechci říci že pohrdám lidmi, co tento názor nesdílí a radši celý den píšou smsky, ale já je nechápu. Nebo je snad normální jít s někým ven jen kvůli tomu, abyste vedle sebe mohli sedět na lavičce a přitom každý koukal do svého telefonu a psal si s někým úplně jiným? Zkrátka se mi toto nelíbí.

Proto jsem hned po první možné příležitosti sáhla právě po knize Enjoy. Myslela jsem si, že tato knížka bude o nějakém závislákovi na sociálních sítích, který pak pozná někoho, kdo takovýto život neuznává a díky této osobě hlavní hrdina pozná, jak lze žít jinak.


Ale příběh skrýval něco jiného. Ano, hlavní dějová linie vcelku odpovídala anotaci, ale mě to absolutně neoslovilo. Celá kniha je napsaná poněkud netypickým stylem, autorka mi přišla často dosti chaotická a mě se strašně špatně v ději orientovalo. Tak polovinu knihy jsem nevěděla o co jde. Prostě čtete o tom, že člověk ráno vstává a najednou následuje půl stránka o tom, proč jsou na Antarktidě ledovce! Tak mi to zkutečně přišlo.

Také jsem si myslela, že kniha ve mě bude vyvolávat množství různých otázek a budu nad ní uvažovat, ale ani to se nestalo. Nemohu říct, že by celý děj byl špatný, to ne, spíš je to tím autorčiným stylem, do kterého se mi nepodařilo dostat.

Když se nad knihou zamýšlím teď, několik dní po dočtení, stěží si uvědomuji hlavní dějovou linii. Ne že by se v knize neodehrálo nic zajímavého, ale nic se tak nějak nedotáhlo do konce, nic se více nerozvinulo, zkrátka takový normální život o ničem. Nevím, asi jsem obsah knihy špatně pochopila, jinak si to nedokáži vysvětlit.

Každopádně jsem na knihu Enjoy četla už dvě kladné recenze, takže se ode mě nenechávejte odradit, co se líbí mě, nemusí se líbit vám a naopak. Třeba se právě vám podaří v ději najít tu pointu, která mi zřejmě unikla. Toto čtení bych ale určitě nedoporučila nenáročným čtenářům a nebo těm, kterým vadí složitý text, či jim dlouho trvá dostat se na stejnou vlnu, na které je kniha položena.

Knize nechci udělit nejnižší hodnocení, protože i přesto, že mě zklamala a nesplnila moje očekávání, nebyla strašná. Je to jen něco málo přes 130 stránek, takže se s příběhem nemusíte potýkat nijak dlouho. Dále tam bylo pár pasáží, které se mi líbily a prostě celkově kniha nepatří k těm úplně špatným. Vlastně nemohu říct nic konkrétního, co by mi na ní vyloženě vadilo, zkrátka nesplnila moje očekávání. Kdybych si od ní třeba tolik neslibovala, hodnotila bych její obsah jinak. :)

Knize dávám 4 body z 10.

Recenze byla psána pro Databazeknih.cz

.Putta

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ava Ava | Web | 10. září 2014 v 19:00 | Reagovat

Docela mě odrazuje ta obálka, která se mi ani trochu nelíbí.. Anotace mě ale zaujala :) Já rozhodně patřím k těm lidem, kteří se bez internetu obejdou a obešli by se bez něj klidně týdny.

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 12. září 2014 v 19:11 | Reagovat

Docela jsi mě překvapila, protože na knihu je hodně kladných recenzí a já se na knihu taky chystám. Doufám, že se mi bude líbit víc, protože od ní mám dost velké očekávání. :-)

3 Kessi Kessi | Web | 13. září 2014 v 15:36 | Reagovat

Mě s emoc nelíbí ta obálka a celkově mě nezaujala ani anotace :D asi bych ji nečetla :D

4 Zoey Zoey | Web | 13. září 2014 v 17:47 | Reagovat

Mě taky zaujala anotace, ale jak píšeš, je škoda že to autor nezpracoval lépe. Tohle téma je přeci jen dost zajímavé a týká se dneska hodně lidí. Nechápu, když vidím vedle sebe skupinu lidí v Crosscafe a všichni jsou na mobilech- protože je tam přece WiFi! 8-O

5 Camilla Barnet Camilla Barnet | E-mail | Web | 14. září 2014 v 14:16 | Reagovat

Jak už tu zaznělo: Odrazuje mě obálka. Vím, že není dobré soudit knihu podle obalu, ale nemůžu si pomoct. Podle anotace naopak vypadá poutavě, tak nevím, co si myslet. :D
Hezká recenze, ale nevím, jestli by to byla kniha pro mě. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama