Mělo to smysl?!

1. listopadu 2014 v 17:00 |  Recenze knih
Název - Mělo to smysl?!
Autor - David Menasche
Počet stran - 208
Vazba - pevná
Nakladatelství - Fortuna Libri


Anotace:
Učitelovo poslední putování za základními životními lekcemi.
David Menasche se naplno věnoval práci středoškolského profesora angličtiny. Při výkladu navazoval se svými studenty jedinečné pouto - dodával jim optimismus při řešení osobních problémů a poskytoval cenné rady do života. Jednoho dne mu však diagnostikovali rakovinu mozku. Po šestiletém boji s nemocí skoro přišel o zrak, vzpomínky, pohyblivost a - co vnímal jako nejtragičtější - schopnost učit. Rozhodl se, že přeruší léčbu a třídu si udělá ze života. Rakovina ho obrala o minulost a celkem určitě mu vezme i budoucnost, ale nechtěl dovolit, aby mu ukradla i přítomnost. Na facebooku zveřejnil odvážný plán inspirovaný Kerouacovým románem Na cestě: vydat se na cestu napříč Amerikou v naději, že na vlastní oči uvidí, jak se daří jeho bývalým studentům. Ovlivnil nějak jejich životy? Do osmačtyřiceti hodin se mu ozvali studenti z více než padesáti míst a nabídli mu podporu a střechu nad hlavou. David cestoval třináct tisíc kilometrů a navštívil stovky studentů. Při své neohrožené pouti zjistil, že co od života chceme a potřebujeme snad všichni, je rodinné zázemí, tedy pocit bezpečí, ale i nezávislost, láska, dobrodružství. Mimoděk nás přiměl, abychom se zamysleli nad vlastním seznamem priorit.
Odvážný a inspirativní příběh o učitelském poslání a síle postavit se osudu.

----------------------------------------------------------------------------------------

Příběh této knihy mě opravdu dostal. Kniha mě zaujala hlavně svou anotací, která na mě působila dojmem, že by v sobě děj mohl mít něco víc z psychické stránky člověka. Takové knihy mám ráda, protože to jsou většinou kvalitní příběhy a zápletky a po dočtení si odnáším nějaké ponaučení, či objevím další možný úhel, kterým se dá koukat na svět.

Kniha je o učiteli, který svou práci miluje. Když řeknu slovo učitel, určitě si nepředstavujte přísného kantora, který si od studentů drží odstup a má pověst nesympatického člověka... David Menasche je totiž učitel, kterého si oblíbíte a závidíte studentům, které učil. V příběhu si dokáže získat vaše srdce! Budete obdivovat to co dokázal a budete chtít být jako on. David Menasche se nedá přirovnávat k hrdinům z jiných knih, protože nebojuje mečem, ani nečaruje hůlkou, on je hrdina tím, jak se chová, co dělá a jak smýšlí...

Tak a teď si vemte, že tento člověk, který si získal vaše srdce už jen svou existencí, je váš učitel. Učitel, kterého jeho studenti rádi poslouchají a který je inspiruje, učitel, který má tolik energie, kterou se chystá dát do své práce, kterou miluje a která ho naplňuje, tak přesně tento učitel zjistí, že už nemůže učit... David Menasche má totiž rakovinu. Postupně se mu zhoršuje zrak, ztrácí vzpomínky a stává se méně pohyblivým... Co má dělat, když přišel o náplň svého života?


To by ale nebyl David Menasche, aby se zhroutil. I když, samozřejmě že to trvalo, než se se svým stavem smířil (smířit musíme brát v uvozovkách, protože s jakoukoli nemocí se úplně smířit nedá). David se ale dokázal vzchopit! Sice nemůže znovu učit, ale může se dozvědět, jestli jeho dosavadní učení mělo nějaký smysl. A tak se mu v hlavě zrodila myšlenka, které se chytil a která ho donutila se sebou něco udělat. Na svou sociální síť napsal, že plánuje cestu kolem států a že by byl rád za jakýkoli volný gauč... Do dvou dnů se mu ozvala řada jeho bývalých studentů ze všech možných míst a zvali ho k sobě domů s tím, že se na něj nesmírně těší!

A tak se David vydal na cestu, která mu umožnila vidět jeho děti, které už najednou nebyli dětmi, co seděli u něj ve třídě a nevěděli, jakým směrem se jejich život bude ubírat. David Menasche najednou mluvil s dospělými muži a ženami, kteří mají své názory, své cíle a odhodlání je splnit. S každým z těchto lidí vzpomínal na svá školní léta a tato vyprávění mu vracela vzpomínky, na které už dávno zapomněl. A to nejdůležitější, David při této cestě zjistil, že jeho snaha a odhodlání mělo smysl!

Měla bych se vám přiznat k jedné věci: před čtením jsem se o spisovatele knihy nějak moc nezajímala, tudíž jsem netušila, že příběh, který se hodlám číst je o samotném autorovi. Dokážete si představit to zjištění, že vaše oblíbená postava je skutečná? Není to jen někdo, koho si autor vymyslel a dal mu všechny dobré vlastnosti! David Menasche prostě existuje! Z toho plyne ponaučení, před čtením si zásadně čtěte jméno spisovatele!

Konec knihy je něco, co mě dostalo do kolen. V životě bych neřekla, že to skončí tak jak to skončilo. Vsadím se, že by to neuhádl žádný čtenář, kterého bych se v půlce knihy zeptala. Určitě tuto knihu doporučuji všem! Mě rozhodně nadchla a dala mi to, co jsem před čtením ani neočekávala. Hlavní postava této knihy je neuvěřitelně inspirativním člověkem a já jsem opravdu ráda, že jsem si tuto knihu mohla přečíst. Na závěr snad jen jedno: přála bych si takového učitele, jako je David Menasche...(Myslím si, že tato knížka by si zasloužila mnohem více čtenářů a dokonce si troufám říct, že by se děj dal klidně srovnávat s úspěšnou knihou Hvězdy nám nepřály... Neříkám, že je to stejně dobré, ale já to tak sama za sebe cítím.)

Knize dávám 10 bodů z 10.

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku.

.Putta
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 2. listopadu 2014 v 18:39 | Reagovat

Vypadá to zajímavě. O knize jsem slyšela ale jen málo, což je nejspíš škoda, když to vypadá tak hezky. A ta obálka je taky moc povedená :-)

2 Kessi Kessi | Web | 18. listopadu 2014 v 17:59 | Reagovat

Knížka vypadá dost dobře, nevím jestli bych si dokázala udělat vztah k hlavní postavě protože prostě učitele moc nemusím ale kdo ví :D Může to být bezva čtení, hezká recenze :)

3 Ell Ell | Web | 25. listopadu 2014 v 18:51 | Reagovat

Knížka vypadá neuvěřitelně dobře, budu si jí muset sehnat! Tvoje recenze je skvělá!

4 Adelle Adelle | Web | 26. prosince 2014 v 9:47 | Reagovat

Knížka vypadá zajímavě, určitě se po ní mrknu :) Pěkná recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama